skip to Main Content

Elektrostatik Baca Filtresi Çalışma Prensibi

Elektrostatik baca filtresi çalışma prensibi genel anlamda, baca gazı içerisindeki katı ve sıvı taneciklerin elektrik kuvveti etkisiyle tutularak akış içerisinden ayrılması prensibine dayanır. Elektrostatik filtre, en basit tarifi ile kömür ve diğer katı yakıt yakan endüstri kazanlarında, yanma sonra oluşan, sıcak gaz içerisindeki tozun tutulmasını sağlayan ekipmandır.

Elektrostatik filtrelerin doğru zamanda bakım ve temizlik periyotları belirlenemediği için, ya da temizlik bakımları doğru yapılamadığı için filtrenin elektrik aksamlarında ve mekanik parçalarında doğal olarak arızalar oluşabilir. Bunun sonucunda da elektrostatik filtre görevini yerine getiremediğinden işletmenizden duman koku ve hatta yangın sorunları baş göstermeye başlar. Eğer sisteminizde elektrostatik filtre ardında aktif karbon filtre de var ise, aktif karbon filtrenin ömrü giderek azalır.

Belki de eksik ya da yanlış yapılan bakım ve temizlik işlemleri yüzünden çok kısa sürede aktif karbon filtrenizi çöpe atıp yenisi ile değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca kanallar ve fanda yağlanma, sistem ömründe azalma ile beraber elektrik sarfiyatında artış ve yangın riski oluşabilir. Bu nedenle bizimle iletişime geçerek size yardımcı olabiliriz.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top Hemen Ara